Półki na ledy, zabudowy na suficie i ścianach - jak je zrobić?

Dziennik Architekta

Robię nie tylko projekty wykonawcze i nadzory autorskie, ale również same koncepcje wnętrz. Poglądowe ujęcia pomieszczeń z zestawieniem podstawowych materiałów wykończeniowych, które nie zawierają szczegółowych opisów jak wykonać i rozwiązać dany element. Jednak gdy klienci mnie pytają, to chętnie odpowiadam jak rozwiązać dane problematyczne stuacje. Dość często miewam problem z wytłumaczeniem jak wykonać półkę, czy zabudowę pod sufitem z profilem ledowym, aby wyszedł właśnie taki efekt jak na wizualizacji. Ostatnio nawet podpowiadałam jak krok po kroku najlepiej ją zamontować. Sąd też ten post.

 

RODZAJE PÓŁEK NA PROFILE Z OŚWIETLENIEM LED Z ZABUDOWY LEKKIEJ POD SUFITEM

 

Brzmi poważnie i fachowo, ale chodzi głównie o te dziwne zabudowy na suficie, które są podświetlone (potocznie mówiąc) "ledem".

Zacznę od wyjaśnienia tego "leda". Tak na prawdę polecam (z doświadczenia) nie kupować w sklepie internetowym osobno każdej części po czym lutować samemu lub dać eleketykowi do polutowania pasków led zatopionych w żelu. Jest to najtańszy i najszybszy sposób, aby szybko coś przestało świecić jak należy. Polecam udać się do fachowego sklepu, gdzie dostaniecie komplet tj. profile aluminiowe (przykładowe zdjęcie poniżej) + taśmę LED + przysłonę (która dodatkowo rozpasza światło i niweluje efekt punktowego świecenia) + zasilacz (jeden lub więcej w zależności od mocy taśmy LED i jej długości). Diody LED są bardzo czułe i niewiele trzba, aby zaczęły nawet po paru dniach mrygać jak światełka choinkowe, częściowo się przepalić, czy świecić od niechcenia. Dobrze dobrane oświetlenie, to klucz całego efektu sufitu podświetlonego.
Warto też pamiętać o barwie światła. Zwykle wybieram w okolicach 3000-3500 K. Jest to odcien ciepłej bieli (ale nie żółty).

Poniżej zdjęcie przykładowego profila na oświetlenie LED z przysłoną firmy KLUŚ. Mają bardzo dużo różnych profili, które można ciekawie wykorzystać polecam przejrzeć i się zainspirować.

Listwa z przysłoną Kluś

A teraz do meritum samych zabudów i półek.

Podzieliłam je pod względem efektu świecenia jaki chcemy uzyskać. Nazwy są nieoficjalne - moje potocznie używane na budowie :) 

Na czerwono oznaczone są profile, a na niebiesko projektowane zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych.

 

 1# Prosta listwa

 

Może być to gotowa listwa do kupienia wykonana z tworzywa. Jest w różnych wysokościach i często w odcinkach ok. 2mb. Przy zamawianiu gotowej listwy należy zwrócić szczególnie uwagę na jej grubość i czy nie  wymaga podklejenia od strony ściany jakąś dodatkową folią. Czasami są takie "super oferty" po czym się okazuje, że listwy są bardzo cienkie i całe światło przez nie prześwituje. Ostatnio zamawiałam dla klienta tego typu - dobrze się sprawdziła. Zdjęcie ze sklepu Dekor Planet.

 

Listwa przysufitowa gotowa

 

Druga opcja może być wykonana z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu aluminiowym. Minimalna grubość wtedy będzie ok. 5-6cm (profil aluminiowy 3cm  + płyta g-k 1,2cm x 2 szt.).

Często stosuję tego typu zabudowę, gdy potrzebuję przysłonić karnisz i taśmę led, ale nie chcę obniżać całego sufitu.
Karnisz i profil z oświetleniem LED są mocowane do sufitu. Światło jest skiwerowane w dół i delikatnie podświetla zasłony.

 

 

2# ELka

 

Taka zabudowa przypomina kształtem literę "L". Taka półka również jest z zabudów grubości ok. 5cm. Może być (jak w przypadku prostej listwy) sama np. przy ścianie lub zasłonie, albo wkomponowana w obiżony sufit tworząc wnękę.

Pozycja profila z oświetleniem LED jest zupełnie w innym miejscu. Możemy oświetlić dzięki temu pomieszczenie światłem odbitym, ponieważ profil jest skierowany w stronę sufitu. Może to też dawać wrażenie większej przestrzeni w pomieszczeniu.

 

 

3# Półka

 

Zabudowę przy suficie wyglądającą jak półkę możemy wykonać obniżając sufit na większym fragmencie. Jest to dość prosta konstrucja, którą uzuskamy przez dodanie dwóch płyt g-k od spodu (poziomo, równoległe do podłogi). Wysuwając je przed pionową zabudowę tworzymy odpowiednią głębokość półki. Jeśli możemy osiągnąć zbliżone wymiary do przedstawionych na rysunku (a sufit nie jest bardzo nisko), to nie ma większej potrzeby wykańczania dodatkową zabudową od frontu w celu przysłonięcia profili LED. Poniżej schemat z dodatkowym wykończeniem od frontu i bez.

Kierunek świercenia profila z oświetleniem LED będzie w tym przypadku w stronę sufitu lub trochę pod kątem. Światło będzie delikatnie wyłaniać się spod wnęki i podświetlać sufit.

Robiąc taką zabudowę często chcę uzyskać efek nastrojowego, dekoracyjnejgo oświetlenia. Dobrego do wieczornego oglądania telewizji, czy kolacji we dwoje. Niższe pomieszczenia dzięki temu zyskują wrażenie przestrzeni.

 

 

4# Zabudowa T

 

Ta jest częściej stosowana przeze mnie na ścianach, ale na suficie również można ją wykożystać. Jest to połączenie dwóch półek opisywanych powyżej. 

Na ścianach wykorzystuję ją do podświetlenia dekoracyjnego tynku czy tapet lub zakrycia karniszy, jeśli nie mam możliwości wykonania tego na suficie. Tak jak to miało miejsce w projekcie poniżej.

 

 

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam, a najważniejsze rzeczy ujęłam. 

Niech się to zestawienie przydaje się i pomaga innym :)
A sama też przy okazji będę miała zbiór podpowiedzi i rysunków, na których szybko moge wytłumaczyć o co tu właściwie chodziło mi na tej wizualizacji.

Komentarze