Z cyklu "zapamiętać na przyszłość" - kabina do wnęki

Dziennik Architekta

Myślę, że ten artykuł zapoczątkuje cykl, który będzie zbiorem wielu ważnych uwag i wskazówek do zapiętania. Wynikają one z nabytego doświadczenia na budowach i sytuacji, które mogą spotkać każdego projektanta wnętrz.

Dzisiaj na tapecie mamy kabinę pod zamówienie.

Zamówienie i dobranie kabiny prysznicowej, to temat rzeka. Łatwo tu popełnić błąd. Nie tylko my go możemy zrobić, ale też dostawca.

Nauczona dzisiejszą wizytą na budowie mam dla was trzy ważne podpowiedzi podczas zamawiania kabiny

 

1# RYSUNEK POGLĄDOWY

Nie dajcie się zwodzić poświadczeniom przez telefon. Zawsze upewniajcie się mailowo o tym jak kabina ma wyglądać, a szczególnie jeśli chodzi o jej montaż i sposób otwierania. Prześlijcie w załączeniu do wyceny poza poglądowym zdjęciem kabiny również schematyczny rysunek (przykładowo jeden poniżej) zawierający informację, w którym miejscu w łazience będzie kabina  (we wnęce, na ścianie z węgarkiem itp.) oraz w którą stronę otwierają się drzwi. 

Jeśli macie na tyle czasu i cieprliwości to sami znajdźcie w katalogu dokładnie, na jakie elementy składa się ta kabina. 

Z dzisiejszego przypadku kabina (mimo potwierdzeń dostawcy) kabina była jednak jak na zdjęciu poglądowym, a nie jak na moim rysunku. Przez co powinna pójść do zwrotu. 

 

2# ROZMIAR

Tak - rozmiar ma znaczenie. Jeśli robicie kabinę do wnęki, to albo zapytajcie czy kabina może być zamówiona po wypłytkowaniu, żeby dokładne wymiary ściągnął sobie producent (tak zwykle jest przy tych droższych modelach). Wtedy za całość odpowiada producent i montaż oraz spasowanie kabiny jest idealne (polecam! zarówno dla klientów jak i projektantów). Jednak jesli nie mamy takiego luksusu, to warto dopytać jaki jest zakres regulacji kabiny. Zwykle jest to 2cm czasami nawet 4cm jeśli są szerokie profile. Przekażcie są informację wykonawcy z podkreśleniem na czerwono. Unikniecie stresów jeśli gdzie wykonawcy ucieknie 5mm w złą stronę.

3# WSPORNIKI

Jeśli jakieś są sprawdźcie czy nie wypadają w miejscu które by wam kolidowało z ich montażem lyub czy w ogóle będzie możliwośc montażu zaproponowanych wsporników. Są kabiny które mają poprzeczne wsporniki własnie na takie okazje (dlatego też ważne jest przesłanie tego schematycznego rysunku kabiny na większym fragmencie łazienki).

Udanych zamówień!

Wasza N.

P.S. Pamiętajcie kabinę  pod zamówienie (w sumie każdy produkt specjalnie sprowadzany) bardzo rzadko podlega zwrotowi. Osobiście się jeszcze nie spotkałam z możliwością zwtoru takiego produktu chyba, że był uszkodzony czy źle zamówiony z winy dostawcy.

Komentarze