Uwagi do rysunków wykonawczych - 8 najważniejszych, które powinien mieć każdy

Dziennik Architekta

Niestety w dzisiejszych czasach trzeba mieć wszystko na piśmie, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, problemów na budowie, czy nieprzyjemnych konsekwencji. Przenosząc to na język naszej pracy - architekta wnętrz, który przygotowuje rysunki wykonawcze - trzeba mieć koniecznie wpisane wszelkie możliwe uwagi w rysunkach.

Chciałam się podzielić z wami ośmioma najważniejszymi poduszkami ochronnymi na tylną część ciała każdego architekta wnętrz.

Na koniec będzie mały bonus :)

  1. Wszystkie wymiary należy sprawdzić na budowie - największa świętość, nad świętościami. Mam nadzieję, że nie muszę tego tłumaczyć :)

  2. Wszystkie wymiary podane do wykończonych/niewykończonych ścian płytką - zapis, który powoduje, że macie przynajmniej o trzy telefony mniej - od budowlańca, płytkarza i stolarza.

  3. Wszystkie (nieopisane) sufity wykończone farbą sufitową kolor ... - ten zapis znajduje się na rzucie sufitów i oświetlenia, dzięki niemu nie muszę opisywać wszystkiego osobno. Opisuję tylko sufity, które są wyjątkowo w innym kolorze.

  4. Wszystkie (nieopisane) ściany wykończone farbą ... kolor ... - jak wyżej tylko na rzucie aranżacji.

  5. Przejścia posadzek wykonać w osi skrzydła drzwi - uwaga gwarantująca dobrze wyglądającą posadzkę nawet przy zamkniętych drzwiach.

  6. Narożniki zewnętrzne ścian wykończonych płytką łączyć pod kątem 45° - chodzi o uwagę przy rysunku łazienki, aby wykonawca nie poszedł na łatwiznę i nie zrobił szpetnych plastikowych listew.

  7. Podłączenie do armatury wykonać zgodnie z wytycznymi producenta - nie pytajcie nawet o historię potrzeby tego zapisu...

  8. Przed wykonaniem mebli należy przedstawić wszystkie próbki materiałów do akceptacji inwestorowi lub projektantowi - czasami przy natłoku zadań zapominamy konkretnie potwierdzić kolor ze wzornika. Podczas rozmowy z klientem, czy wykonawcą mówimy o kolorze "jakimś złamanym białym, lekkoszarym" i zdarza się zapomnieć, aby przesłać wykonawcy, jaki to miał być kolor, albo która to płyta drewnopodobna ze wzornika, albo po prostu kolor, który chcemy zastosować na froncie, jest tak nietypowy, że należy wykonać próbkę. Ta uwaga w rysunku sprawi, że stolarz sam do was będzie dzwonił i chciał pokazać wszystko przed rozpoczęciem prac. Inaczej jej wykonanie może być przez nas podważone.

Jeśli macie projektowane meble na rysunkach, które są w ważnym zakresie, to powinny przydać się wam również takie uwagi dotyczące mebli

A teraz BONUS!

Ciekawa jestem czy wpisujecie jakieś uwagi do zestawień, które wysyłacie do wyceny? Miałam nieprzyjemną historię, która nauczyła mnie, aby na każdym zestawieniu znalazła się regułka brzmiąca mniej więcej tak:

"Przedstawione zdjęcia w zestawieniu są poglądowe. Elementy opisane jako ZESTAW dostawca ma obowiązek wycenić jako kompletne i w pełni kompatybilne."

Wszystkie uwagi spisane tutaj są wynikiem mojego doświadczenia zebranego w przeciągu kilku lat pracy w zawodzie architekta wnętrz.
Nie są to niezbędne wytyczne ze względu na prawo budowlane. Jednak zapewnią wam większy spokój i też nie będzie możliwości zwalania bezpodstawnej winy na projektanta. Tego nie uczą na uczelniach, czy weekendowych kursach ;)

A jakie wy dajecie uwagi do rysunków wykonawczych? Mam nadzieję, że jakieś dajecie... 

Czy pominęłam coś istotnego? Piszcie!

Komentarze